Odlučili ste se za crkveno vjenčanje. Čestitamo! U svezi toga, potrebno je na vrijeme poduzeti određene korake. Evo nekoliko praktičnih savjeta i preporuka. Prije svega, javite se nadležnom župnom uredu po mjestu stanovanja (bilo župniku zaručnice, bilo zaručnika) i dogovorite termin za razgovor o crkvenom vjenčanju (barem 3 – 4 mjeseca prije planiranog vjenčanja).
U susretu sa župnikom dogovorit ćete se o datumu vjenčanja.
Od DOKUMENATA, župniku je potrebno donijeti:
1. KRSNI LIST koji ne smije biti stariji od 6 mjeseci (za rimokatoličku stranu iz župe krštenja, a za pravoslavnu iz pravoslavne parohije gdje je krštena);
2. OTPUSNICU ili DOZVOLU ako niti jedno ne stanuje na području župe Sv. Ilije;
3. Ako je jedna strana nekrštena ili pak krštena kao punoljetna, onda treba donijeti IZVADAK IZ MATIČNE KNJIGE ROĐENIH (ne stariji od 3 mjeseca);
4. POTVRDU O ISPUNJAVANJU PRETPOSTAKI ZA SKLAPANJE BRAKA U VJERSKOM OBLIKU. POTVRDU će Vam izdati nadležni matični ured u Metkoviću;
5. POTVRDU o završenom predbračnom tečaju za brak.
Za zaručnike koji se odluče vjenčati u crkvi, obavezna je prijava u nadležnom Matičnom uredu (za našu župu nadležan je Matični ured u Metkoviću).
Matičaru je potrebno donijeti:
1. Izvadak (ne ‘Rodni list’!) iz matične knjige rođenih (ne smije biti stariji od tri mjeseca);
2. Osobne iskaznice i domovnice (original i preslika);
3. Adrese obaju kumova (najbolje: preslike osobnih iskaznica ili putovnica);
4. Taksenu pristojbu.
Matičar zatim izdaje Potvrdu o ispunjavanju pretpostavki za sklapanje braka u crkvenom obliku koju treba odnijeti župniku.
Kako kod matičara tako i kod župnika, trebaju doći oboje zaručnika zajedno.
SVE GORE NAVEDENE DOKUMENTE ZA VJENČANJE TREBA DONIJETI NAJKASNIJE MJESEC DANA PRIJE VJENČANJA.
Tko može kumovati na vjenčanju?
Svjedoci – vjenčani kumovi – imaju ulogu da pred crkvenom i društvenom zajednicom mogu potvrditi činjenicu sklapanja određene ženidbe, pa moraju imati samo one kvalitete koje se i inače traže za bilo kojeg svjedoka i svjedočenje. To znači da je dovoljno da su napunili 14 godina (što traži kan. 1550 paragraf 1 ZKP-a), da su sposobni vidjeti i čuti – zapravo zapaziti – što se pred njima događa i da su u stanju shvatiti kako se radi o sklapanju ženidbe između određenog muškarca i određene žene. Kumovati, dakle, može svatko.
Mora li se ispovjediti prije vjenčanja?
Prije vjenčanja treba se ispovjediti (katolička strana kod katoličkog svećenika, pravoslavna kod pravoslavnog).
Sakrament braka je uvijek bio valjan i bez prethodne ispovijedi i pričesti, ali tko bi ga primio u smrtnome grijehu, opteretio bi se i svetogrđem. Svećenik je dužan upozoriti i savjetovati zaručnike da prije vjenčanja pristupe sakramentu ispovijedi (pogotovo ako se žele pričestiti), ali ih ne smije prisiljavati niti uvjetovati.
Tko se može crkveno vjenčati?
Načelno, svatko tko je kršten. Jedan od zaručnika mora biti katolik. U suprotnom, obred crkvenog (katoličkog) vjenčanja nema smisla.
Je li moguće vjenčanje ako jedno od zaručnika ne pripada nijednoj konfesiji?
Da, s napomenom da se u tom slučaju radi o ‘zapreci razlike vjere’ koja se može regulirati dispenzom (dozvolom) nadležne crkvene vlasti, tj. nadležnog dijecezanskog biskupa. Pritom katolička strana obećaje da će ostati u svojoj vjeri i brinuti se o krštenju i kršćanskom odgoju djece, a nekatolička strana se obvezuje da je s time suglasna, tj. da to neće sprječavati.
Moramo li biti krizmani da bismo se mogli vjenčati?
Ukoliko niste krizmani, svećenik će Vas uputiti u značenje i vrijednost sakramenta sv. Potvrde i potaknuti vas da ga kao odrasli primite. No, bez obzira na činjenicu da (možda) niste krizmani, možete se vjenčati (ukoliko nema nikakvih drugih zapreka). Dakle, ako netko nije krizman, to nije zapreka za crkveno vjenčanje.