Početna Blagdani Veliki petak

Veliki petak

2 min read
1,525

Veliki petak dan je spomena muke, razapinjanja i smrti Isusove.

Toga dana liturgija Crkve ne predviđa slavljenje svete mise, no kršćanska se zajednica okuplja kako bi promišljala o velikom otajstvu zla i grijeha koje pritišće čovječanstvo i kako bi se ponovno, u svjetlu Božje Riječi i potpomognuta dojmljivim liturgijskim činima, spomenula Gospodinovih patnji…

Tako se i naša župna zajednica okupila večeras da se obredima i procesijom spomene Kristove muke i smrti. Današnji obred Velikog petka započeo je klečanjem svećenika s licem na tlu, u šutnji, pred ogoljenim oltarom. Nakon toga, uslijedila je služba riječi uz pjevanu Muku. U drugom dijelu obreda, okupljenoj zajednici otkriven je Križ, sredstvo mučenja i smrti koje postaje sredstvo našeg spasenja, znak života i nade. Nakon ljubljenja križa i pričesti, mnoštvo vjernika krenulo je ulicama grada, pobožno i sabrano prateći Presveti Oltarski Sakrament. Već desetljećima prisutni običaji u našoj župi, Šimun i žudije, uz pjevanje župnog zbora, i ove godine su doprinijeli dostojanstvenom i pobožnom održavanju procesije. Slijede fotografije:

Pogledajte još

FOTO | Proslavili smo Cvjetnicu – Nedjelju muke Gospodnje

  Danas je 6. korizmena nedjelja, Nedjelja muke Gospodinove ili Cvjetnica s kojom ula…