Početna Fotogalerija “Barabani” u našoj župi

“Barabani” u našoj župi

1 min read
1,091

I ove godine su se oko Ferde Jakića okupilo stotinjak djece koja su sudjelovala u starom metkovskom običaj zvan baraban ili čevrtalji. Oni su od crkve sv. Ilije s štapovima i čevrtaljkama u rukama krenuli niz ulice stvarajući svima poznatu zaglušujući buku.

Po običaju, u dvorištu župne kuće dočekat će ih okrijepa, a sve će završiti kod crkve sv. Ilije gdje će djeca među sobom podijelili ono što su u povorci prikupili.

Ovo je stari običaj koji se nekada mogao vidjeti po čitavoj Dalmaciji. Od Velikoga četvrtka pa do ponoći na Uskrs utihnula bi crkvena zvona, a njih su zamjenjivale drvene naprave koje u Metkoviću zovemo čevrtaljima ili čevrtaljkama. Ovaj običaj, kao i baraban, s vremenom je bio zamro, ali ga je u našoj župi uspješno obnovio Ferdo Jakić.

tekst: likemetkovic.hr

Pogledajte još

100 obljetnica rođenja našeg župljanina i sugrađanina, don Fabijana Veraje

O stotoj obljetnici rođenja mons. Fabijana Veraje Na današnji dan, 20. siječnja 1923., u m…