1. Najavljuju liturgijska slavlja (sv. mise i razne pobožnosti);
2. Otkucavaju vrijeme;
3. Podsjecaju na Isusovu muku i smrt (kad zvone u 15 sati);
4. Podsjećaju na povjesni događaj obrane Beograda od Turka (naredba koju je 1456. godine izdao papa Kalist III. da se zvona na svim crkvama oglašavaju u podne kako bi se potaknuli vjernici na molitvuza pobjedu nad Osmanlijama);
5. Podsjećaju nas na događaj utjelovljanja Isusa Krista u djevici Mariji – Blagovijest.
Kad zvona zvone ujutro, na podne ili uvečer (tri puta dnevno) podjećaju nas na taj veliki događaj po kojem je “Riječ Tijelom postala i nastanila se među nama”. Ovim Božjim činom čovjekov život je dobio novi smisao te je preobražen, a molitvom Anđeo Gospodnji kršćanin u kratko molitvom pripovijeda o tom spasonosnom događaju.
Papa Pavao VI. u svojoj Pobudnici živo potiče da se sačuva molitva Anđeo Gospodnji jer vrijednost razmatranja otajstava utjelovljenja Riječi, pozdrava Djevici i utjecanja njezinu milosrdnom zagovoru ostaje nepromijenjena i vrijedi za karakteristične časove dana – jutro, podne, večer, s zvonjavom zvonâ koji označuju vremena njihove aktivnosti i sačinjavaju poziv na stanku i molitvu” (MC 41).
Također i papa Ivan Pavao II. poticao je na svakodnevnu molitvu Anđeo Gospodinji.
Možemo spomenuti da trenutno ima još jedan razlog zašto zvone zvone u Njemačkoj u 19:30 i 21:00 sat s duljinom od 5 minuta.
Želi se potaknuti vjernike da u isto vrijeme mole protiv pandemije korona virusa.
Svemogućem Bogu i Blaženoj Djevici Mariji mole se katolici za zaštitu i ozdravljenje.
Gospodine, smiluj se!
Kriste, smiluj se!
Sveta Marijo, moli za nas!
FDŠ