Početna Pobožnosti Porcijunkulski oprost i Gospa od Anđela

Porcijunkulski oprost i Gospa od Anđela

7 min read
615

Oprost je godine 1216. sv. Franjo izmolio od pape Honorija III., koji je odredio posebni oprost svima onima koji pohode crkvicu Porcijunkulu te se ispovjede i pokaju za svoje grijehe. Kasnije se taj oprost prenio na sve franjevačke crkve. Blagdan Gospe od Anđela, kada se franjevci spominju obraćenja sv. Franje koje se dogodilo godine 1208. u Porcijunkuli, postao je važnim trenutkom pomirbe za vjernike, da poput Franje mogu doživjeti Gospodinovo milosrđe.

O aktualnosti Franjine pobožnosti prema crkvi, mjestu u kojemu se čuva Otajstvo Tijela i Krvi Kristove, i prema samom euharistijskom Otajstvu govori ulomak molitve zapisane u njegovoj Oporuci.

“Od preuzvišenoga Sina Božjega ništa tjelesnoga ne vidim u ovome svijetu osim Njegovoga presvetog Tijela i Krvi”. Franjo je tako preporučio svojim sinovima da se sa strahopoštovanjem klanjaju Sinu Božjem u euharistiji te Utjelovljenje usporedio s euharistijskom zbiljom: kao što se Kristovo božanstvo krije u Utjelovljenju, isto se tako krije i u euharistijskome posvećenom kruhu. Krist se ponižava svaki dan, svaki dan dolazi k nama u poniznim prilikama; svaki dan dolazi iz Očeva krila na oltar u svećenikove ruke, ističe se u jednoj Franjinoj opomeni.

Crkvica Porcijunkula nalazi se unutar bazilike Sv. Marije Anđeoske koja je građena po nalogu pape Pija V. od 1569. do 1679. godine. Pio X. uzdigao je baziliku na čast papinske bazilike nazivajući je “Majka i Glava svih crkava Franjevačkog reda”.

Sve vas želim poslati u raj – tim je riječima Franjo Asiški vjernicima okupljenim u Porcijunkuli 2. kolovoza 1216. godine objavio da je od pape Honorija III. izmolio potpuni oprost za sve koji posjete tu crkvicu, ispovjede se i pokaju. Od tada pa do danas, svi koji od podne 1. kolovoza do pola noći 2. kolovoza posjete neku franjevačku crkvu ili župu, ispovjede se te sudjeluju na misi i pričeste, izmole Vjerovanje, Oče naš i jednu molitvu po nakani Svetoga Oca mogu za sebe i svoje pokojne dobiti potpuni oprost.

Vrhovni poglavar male braće otac José Rodríguez Carballo u Asizu je prije podne svečanom misom u bazilici Svete Marije od Anđela otvorio svetkovinu Oprosta. Vjernici su popodne u procesiji ulazili u Procijunkulu radi potpunoga oprosta i sudjelovali su na prvoj Večernjoj koju je predvodio asiški biskup Domenico Sorrentino. Govoreći za naš radio o značenju potpunoga oprosta biskup je rekao kako kada griješimo, uznemirujemo čitavo svoje biće koje postaje nesposobno prihvatiti Božju milost i radost, nesposobni smo za odnos s drugima, a za to treba ispaštati na ovome svijetu ili nakon smrti u čistilištu. Oprost je obilje milosti koja nam se udjeljuje kako bi se svim svojim biće pomirili s Bogom. Naravno, nije riječ o magičnome činu jer se zahtijevaju uvjeti kako bi se čovjek raspoložio za prihvat obilja milosti. Sveti Franjo je želio da se svi koji posjete njegovu ljubljenu crkvicu, na neki način dožive njegovo iskustvo, blizinu milostivoga Boga, osjete ozdravljenima. Oprost je potom postao crkvena praksa, ali valja istaknuti da ona u Franjinu gradu, u dodiru s Franjinim iskustvom, poprima posebnu čar – primijetio je biskup.

Na novinarov upit je li potreban blagdan oprosta, rekao je kako je danas potrebniji nego ikada. Potreban je oprost i obilje milosti kako bismo obnovili sebe i svoju zajednicu. Živimo u podijeljenome društvu. Ljudsko srce je rastrgano, obitelji su podijeljene, podjele se osjećaju među ustanovama, u društvu, skupinama, a toliko ima ratova i nasilja u svijetu. Oprost je u pravome smislu riječi ono što se događa u srcu svakoga od nas, kada se posvema izmirimo s Bogom, a istovremeno je svjedočanstvo koje se širi u društvu i postaje način na koji Bog preko nas izgrađuje zajednicu svoje djece – zaključio je biskup Sorrentino.

 

Preuzeto s www.molitve. info

Pogledajte još

Sveti Franjo Ksaverski, najpoznatiji kršćanski misionar

Poslije svetog Pavla, sveti Franjo Ksaverski najveći je misionar Katoličke Crkve. Djelovao…