U prvu nedjelju došašća 1. prosinca nakon večernje sv. mise održan je duhovni koncert na orguljama u crkvi sv. Ilije.
Koncert je izveo Andro Čalo koji je najprije ukratko predstavio koncept koncerta kojeg je osmislio kao duhovni poticaj na početku korizmenog vremena.
PROGRAM
Johann Sebastian Bach
Nun komm, der Heiden Heiland BWV 599
Anonymus (Tabulatura Christofa Loffelholtza, 1585.)
Ein gutter polnischer danncz
Johann Sebastian Bach
Nun komm, der Heiden Heiland BWV 659
Andro Čalo
Improvizacija (varijacije na “Zlatnih krila”)
Tomaso Albinoni / Remo Giazotto
Adagio
Anonymus (arhiv franjevačkog samostana u Makarskoj)
Allegro
Johann Sebastian Bach
Toccata i fuga u d-molu BWV 565
Andro Čalo školovao se na Umjetničkoj Akademiji Sveučilišta u Splitu (glazbena pedagogija) i na Akademiji za glasbo Sveučilišta u Ljubljani (zborsko dirigiranje, u klasi prof. Sebastjana Vrhovnika).
Usavršavao se pohađajući seminare orguljske improvizacije (Anđelko Igrec, Ante Knešaurek, Janos Palur, Dalibor Miklavčič), orgulja (Ljerka Očić, Pavao Mašić), povijesno osviještene interpretacije rane glazbe (Egon Mihajlović, Gilbert Martinez, Paul van Nevel) i zborskog dirigiranja (Ragnar Rasmussen, Urša Lah, Volker Hempfling, Ambrož Čopi).
Kao orguljaš, korepetitor i dirigent nastupao je u domovini i inozemstvu (Njemačka, BiH, Mađarska, Slovenija) i snimao za HRT (dramski program).
Od 2021. aktivan je i kao predavač na seminarima (orguljska improvizacija, Split; zborska radionica Unteralpfen, Njemačka).
Zaposlen je kao profesor glazbene umjetnosti i voditelj mješovitog zbora Franjevačke klasične gimnazije u Sinju (od 2015.- ). Vodio je scholu cantorum franjevačkog sjemeništa u Sinju (2016.- 2019.). Od 2014. godine je umjetnički voditelj i dirigent HPD Bijaćka vila – Kaštela te prvi voditelj novoosnovanog Gradskog dječjeg zbora Kaštelanski tići. U župi Presvetog Srca Isusova na Visokoj u Splitu vodi mješoviti župni zbor (2020.-) a u listopadu 2019. pokrenuo je festival klasične glazbe “Glazbene večeri na Visokoj”.
Prve metkovske orgulje postavljene su 1896. Godine u vrijeme župnikovanja fra Šimuna Bušelića. Izradila ih je poznata slovenska radionica „Braća Zupan“ iz Kamne Gorice za 1950 forinti, uz financijsku potporu župljana, bratovštine (400 forinti) i vlade (100 forinti). Orgulje su popravljane 1903., no znatno su oštećene tijekom bombardiranja 1944. godine. Nakon rata obnovljene su za 60.000 dinara.
Godine 1961., zbog dotrajalosti, odlučeno je nabaviti nove orgulje. Župnik fra Ivan Arbus konzultirao je slovenskog graditelja Franca Jenka, koji je procijenio da popravak starih orgulja ne bi bio isplativ. Nove orgulje naručene su nakon savjetovanja s maestrom fra Antom Milanovićem, fra Ivanom Glibotićem i don Veljkom Jadronjom. Konačna odluka donesena je u srpnju 1962., a orgulje su stigle u Metković 14. studenoga 1963. godine. Instalacija je započela odmah po dolasku. Blagoslov orgulja održan je 24. studenoga 1963. pod vodstvom fra Jerka Lovrića, provincijala Franjevačke provincije Presvetoga Otkupitelja. Kolaudaciju je predvodio fra Ivan Glibotić, uz sudjelovanje solo pjevača Matiše Rajčića, Stipe Pipinića i Nade Vekić (Nade Marušić).
Orgulje su 2023. godine temeljno obnovljene na inicijativu župnika fra Denisa Šimunovića. Obnovu su izveli meštar Vid Kalebić i orguljaš Pero Prosenica. Radovi su trajali od svibnja do sredine kolovoza. Obnovljene orgulje svečano su predstavljene 20. kolovoza 2023. Nakon večernje mise. Na kolaudaciji je don Ivan Urlić izveo nekoliko skladbi J. S. Bacha. Time je dostojanstveno obilježena 60. obljetnica postavljanja orgulja, čime su ponovno zasjale kao važan dio sakralne i kulturne baštine Metkovića.