Početna Duhovna misao Deset koraka do bolje ispovijedi: ‘Ovo trebate jasno reći’

Deset koraka do bolje ispovijedi: ‘Ovo trebate jasno reći’

4 min read
396

Kada idete na ispovijed, važno je zapamtiti da svećenik ne oprašta vaše grijehe, već Isus Krist djeluje kroz njega, a mi vam donosimo deset najvažnijih koraka za dobru i plodonosnu ispovijed.

Jasnoća: Jasan govor znak je djelovanja Duha Svetoga, dok zbunjenost dolazi od zloga. Isus je rekao: “Neka vaša riječ bude ‘da, da’ ili ‘ne, ne’”. U ispovijedi trebamo jasno reći što smo sagriješili, bez nejasnoća ili dvosmislenosti.

Sažetost: Ispovijed ne treba biti dugačka i razvučena. Ispovijed nije razgovor, duhovno savjetovanje ili obrazovanje, iako ti aspekti ponekad mogu igrati sporednu ulogu. Bit je u jednostavnom iznošenju svojih grijeha.

Za dobru ispovijed potrebno je pravo pokajanje

Konkretno: Ispovijed mora biti konkretna, ne apstraktna. Na primjer, ako netko kaže “Ponekad sam loša osoba” ili “Nisam svet koliko bih trebao biti”, to je preopćenito. Ispovijed treba konkretno navesti misli, riječi ili djela koja su bila grješna, uz navođenje važnih okolnosti ako su relevantne.

Cjelovitost: Crkveni zakoni i Katekizam nalažu da svi smrtni grijesi moraju biti izneseni prema vrsti i broju. Ako je, primjerice, netko namjerno izostao s mise u nedjelju, potrebno je navesti koliko puta se to dogodilo.

 

Pokajanje: Da bi ispovijed bila valjana, potrebno je pravo pokajanje. Moramo iskreno žaliti zbog grijeha i biti spremni okrenuti se od grijeha prema Bogu.

Povjerenje: Trebamo imati povjerenje da nas Bog voli i želi nas osloboditi od grijeha. Njegovo milosrđe i ljubav jači su od svakog grijeha.

Ispravak: Trebamo biti spremni, uz Božju milost, ispraviti loše navike i izbjegavati situacije koje nas ponovno vode u grijeh. Isus nas oslobađa od duhovnog ropstva grijeha.

Ispovijed nas poziva na obraćenje

Naknada: Nakon ispovijedi treba izvršiti pokoru koju svećenik odredi, ali i pokušati ispraviti štetu ako je moguće. Primjerice, ako je netko ukrao nešto, trebao bi to nadoknaditi.

Obraćenje: Ispovijed nas poziva na obraćenje, tj. na promjenu srca i života, udaljavanje od grijeha i približavanje Kristu. Ispovijed nije samo oprost prošlih grijeha, već i prilika za novu životnu preobrazbu.

Povjerenje u Božje milosrđe: Isus nas kroz Dnevnik sv. Faustine potiče da imamo potpuno povjerenje u njegovo neizmjerno milosrđe. Čak i najveći grešnici mogu postati veliki sveci ako imaju povjerenja u Njegovu ljubav i oprost.

Kroz ove smjernice možemo ne samo poboljšati našu ispovijed, već i otvoriti svoja srca za obilje Božjih milosti. Neka nam Blažena Djevica Marija, Majka Milosrđa, pomogne na tom putu!

Pogledajte još

Jedina hrana joj je bila Euharistija: Ovoj je blaženici Isus otkrio gdje ga može pronaći

Svakog 13. listopada Katolička Crkva spominje se portugalske blaženice Alejandrine Maríe d…